How Food Affects Our Body

  • Thread starter Thread starter New Editor
  • Start date Start date
I don't like to eat every couple of hours and only giving my digestive system a break at night. My body prefers to have food at 10-2-and 6. I eat at least 50% of my protein in the morning, have a lighter lunch with at least 30% protein and a light easy to digest supper with the last 20% protein. Fruits, veggies, nuts and dairies in with those meals and I'm square.
 
I try to eat healthy about 5-6 days a week and kinda eat what I want on one day or so.

Through the week I'm eating grilled chicken and broccoli and ish. Sometimes I'll substitute the chicken for a steak and in the morning I'll do a green smoothie for breakfast.

Like I say I take about a day out of the week and eat kinda like I want to. I don't get out of hand though. The healthy stuff is expensive and quite honestly doesn't taste as good as the unhealthy stuff either.

It kinda helps when you change your mindset and look at food as a source of nutrition and energy and not something pleasurable due to its tastiness.
 
S2J;8941630 said:
fuc_i_look_like;8941153 said:
Yall niggas buggin. Healthy food is not cheaper than unhealthy food, the prices i see in the store/restaurants dont lie lol.

A fullsize salad from Wendy's is 6.50. Just a fuckin salad my nigga. But i can get a Bacon cheeseburger, fries, nuggets, and drink for only $4!

Well i wouldnt use Wendy's as an example lol But thats true

Even in grocery shopping if u eatin whatever u want you can buy 100 tv dinners at like 2 bucks a pop.

On the flip you gotta buy a lot of shit to eat healthy, AND if you work out and lift and ain't just eatin like a little girly man u supposed to eat 5, 6, 7 meals and small meals/snacks a day. Shit aint cheap

I posted earlier about this. You can make respectable sized meals for about $2 a meal. Healthy, delicious meals.
 
Crude_;8941836 said:
I try to eat healthy about 5-6 days a week and kinda eat what I want on one day or so.

Through the week I'm eating grilled chicken and broccoli and ish. Sometimes I'll substitute the chicken for a steak and in the morning I'll do a green smoothie for breakfast.

Like I say I take about a day out of the week and eat kinda like I want to. I don't get out of hand though. The healthy stuff is expensive and quite honestly doesn't taste as good as the unhealthy stuff either.

It kinda helps when you change your mindset and look at food as a source of nutrition and energy and not something pleasurable due to its tastiness.

America is a society that requires pleasure and stimulation from all angles.
 
jniam;8941945 said:
S2J;8941630 said:
fuc_i_look_like;8941153 said:
Yall niggas buggin. Healthy food is not cheaper than unhealthy food, the prices i see in the store/restaurants dont lie lol.

A fullsize salad from Wendy's is 6.50. Just a fuckin salad my nigga. But i can get a Bacon cheeseburger, fries, nuggets, and drink for only $4!

Well i wouldnt use Wendy's as an example lol But thats true

Even in grocery shopping if u eatin whatever u want you can buy 100 tv dinners at like 2 bucks a pop.

On the flip you gotta buy a lot of shit to eat healthy, AND if you work out and lift and ain't just eatin like a little girly man u supposed to eat 5, 6, 7 meals and small meals/snacks a day. Shit aint cheap

I posted earlier about this. You can make respectable sized meals for about $2 a meal. Healthy, delicious meals.

Key word is make. Takes a lot prep time, discipline, cooking, planning, etc.

Definitely doable but man...tough. Especially when you work a 9-5.
 
25centsandwich;8939669 said:
jniam;8938829 said:
The_Jackal;8938358 said:
jono;8938317 said:
Food environment is a huge concern in United States. No access to fresh fruit and vegetables meams fewer people will eat them. And if you do have access its expensive to eat healthy, so fast food it is.



Case in point, I see more weed dispensaries in Detroit than supermarkets and that shit ain't been legal that long.

No it is not. It is less e,pimsive to eat healthier for a week then it would be to eat fast food for a weak

It is cheaper to make your own food than to eat out.

$10 on 2- 14 pack of chicken drumsticks

$3 on a 3-lbs of black beans

$4 on 3-lbs of brown rice

$6 on tomato paste, sauce, oil for a stew

$8 on various spices and seasoning

$8 on frozen normandy blend mega bag (cauliflower, broccoli, carrots, squash)

$40 total (approx)

The rice, beans, sauce and spices last at least a month. The chicken is gone in 4 weeks (freeze the unused ones). Essentially I have lunch for the month at $1.33 a meal. Grilled chicken, black beans and rice with steamed veggies and Nigerian tomato stew.

At my internship the people there do the DC food trucks every day. At least $8-12 dollars per meal downtown. Sure, eating out tastes way better, not gonna lie. But do the math.

$40 for lunch for a month vs $200 in lunch take out. Might not be much if your making good bread, but for those at the lower end of the income pole, every dollar counts. $160 over 6 months is almost $1,000. That's enough to upgrade your wardrobe or get yourself a very nice treat.

I usually bring lunch M-F then eat out once on Saturday and one on Sunday. Moderation man.

Do you really eat that everyday tho?

I think what people confuse cheap for convenience...

Honestly its just too easy to go to a fast food joint and pay 5 bucks for something you can eat in the car...

I honestly dont have time to heat the food up and sit down and eat for lunch...im lucky if i get time for a solid breakfast...

And this is not counting the prep time at home...

That said, the key to everything is moderation...

People who say they will NEVER drink soda but drink sugary almond milk everyday are ridiculous ...or people who swear off mcdonalds but drench salads and meat in sugar and fat laden sauces..

That was just an example of a meal I prepare. I switch up my meals every week. I usually have 3-4 meals I rotate between during the week for lunch and dinner. I mean, some people eat McDonalds every day but are pointing out that I eat the same 4 recipes a week.

It's not a big deal. Look at food more as energy and building blocks rather than a luxury. There's a time for eating luxurious foods for me. Those are weekends or social events. During the workweek I just need reliable food that will keep me energized.

For me I take 2 hours on sunday and prepare food (lunch and dinner) for the next 2 weeks. After that I place them into those plastic lunch containers. When I get to work, pop off the lid, warm for 3 minutes and I'm good to go. Breakfast is usually oats, fruits and eggs with a coffee. I keep my breakfast light because I have to be productive for work/class.

I suggest checking out MealPrepSundays on reddit for ideas.

That excuse of not knowing how to cook in 2016 holds no water. There's tons of info on the web on how to cook. It takes time and commitment to get good, tasty meals.

End of the day, its your body and wallet.
 
S2J;8941956 said:
jniam;8941945 said:
S2J;8941630 said:
fuc_i_look_like;8941153 said:
Yall niggas buggin. Healthy food is not cheaper than unhealthy food, the prices i see in the store/restaurants dont lie lol.

A fullsize salad from Wendy's is 6.50. Just a fuckin salad my nigga. But i can get a Bacon cheeseburger, fries, nuggets, and drink for only $4!

Well i wouldnt use Wendy's as an example lol But thats true

Even in grocery shopping if u eatin whatever u want you can buy 100 tv dinners at like 2 bucks a pop.

On the flip you gotta buy a lot of shit to eat healthy, AND if you work out and lift and ain't just eatin like a little girly man u supposed to eat 5, 6, 7 meals and small meals/snacks a day. Shit aint cheap

I posted earlier about this. You can make respectable sized meals for about $2 a meal. Healthy, delicious meals.

Key word is make. Takes a lot prep time, discipline, cooking, planning, etc.

Definitely doable but man...tough. Especially when you work a 9-5.

From beginning to end, it takes me about 3 hours to shop for supplies, cook and package the food. I usually do this on Sunday evenings. Food is good for 2 weeks. At first it takes time, but with practice you become a lot more efficient.
 
Last edited:
S2J;8941956 said:
jniam;8941945 said:
S2J;8941630 said:
fuc_i_look_like;8941153 said:
Yall niggas buggin. Healthy food is not cheaper than unhealthy food, the prices i see in the store/restaurants dont lie lol.

A fullsize salad from Wendy's is 6.50. Just a fuckin salad my nigga. But i can get a Bacon cheeseburger, fries, nuggets, and drink for only $4!

Well i wouldnt use Wendy's as an example lol But thats true

Even in grocery shopping if u eatin whatever u want you can buy 100 tv dinners at like 2 bucks a pop.

On the flip you gotta buy a lot of shit to eat healthy, AND if you work out and lift and ain't just eatin like a little girly man u supposed to eat 5, 6, 7 meals and small meals/snacks a day. Shit aint cheap

I posted earlier about this. You can make respectable sized meals for about $2 a meal. Healthy, delicious meals.

Key word is make. Takes a lot prep time, discipline, cooking, planning, etc.

Definitely doable but man...tough. Especially when you work a 9-5.

If you have an indoor grill (George foreman) at most it takes 20 minutes to cook meat so even if you want to just make some bare (burgers chicken fish) you should have enough time
 
jniam;8942014 said:
S2J;8941956 said:
jniam;8941945 said:
S2J;8941630 said:
fuc_i_look_like;8941153 said:
Yall niggas buggin. Healthy food is not cheaper than unhealthy food, the prices i see in the store/restaurants dont lie lol.

A fullsize salad from Wendy's is 6.50. Just a fuckin salad my nigga. But i can get a Bacon cheeseburger, fries, nuggets, and drink for only $4!

Well i wouldnt use Wendy's as an example lol But thats true

Even in grocery shopping if u eatin whatever u want you can buy 100 tv dinners at like 2 bucks a pop.

On the flip you gotta buy a lot of shit to eat healthy, AND if you work out and lift and ain't just eatin like a little girly man u supposed to eat 5, 6, 7 meals and small meals/snacks a day. Shit aint cheap

I posted earlier about this. You can make respectable sized meals for about $2 a meal. Healthy, delicious meals.

Key word is make. Takes a lot prep time, discipline, cooking, planning, etc.

Definitely doable but man...tough. Especially when you work a 9-5.

From beginning to end, it takes me about 3 hours to shop for supplies, cook and package the food. I usually do this on Sunday evenings. Food is good for 2 weeks. At first it takes time, but with practice you become a lot more efficient.

Im not saying its impossible. But it damn sure aint easy and you're not shopping for AND preparing food ---for 2 weeks--- in 3 hours total lol

And what food are you eating thats good for 2 weeks ?!?!

 
Freeze some of them and then thaw and reheat later. I'm a college student so I'm stretching my dollar.

Usually most WELL prepped foods last at least a good week.
S2J;8942232 said:
jniam;8942014 said:
S2J;8941956 said:
jniam;8941945 said:
S2J;8941630 said:
fuc_i_look_like;8941153 said:
Yall niggas buggin. Healthy food is not cheaper than unhealthy food, the prices i see in the store/restaurants dont lie lol.

A fullsize salad from Wendy's is 6.50. Just a fuckin salad my nigga. But i can get a Bacon cheeseburger, fries, nuggets, and drink for only $4!

Well i wouldnt use Wendy's as an example lol But thats true

Even in grocery shopping if u eatin whatever u want you can buy 100 tv dinners at like 2 bucks a pop.

On the flip you gotta buy a lot of shit to eat healthy, AND if you work out and lift and ain't just eatin like a little girly man u supposed to eat 5, 6, 7 meals and small meals/snacks a day. Shit aint cheap

I posted earlier about this. You can make respectable sized meals for about $2 a meal. Healthy, delicious meals.

Key word is make. Takes a lot prep time, discipline, cooking, planning, etc.

Definitely doable but man...tough. Especially when you work a 9-5.

From beginning to end, it takes me about 3 hours to shop for supplies, cook and package the food. I usually do this on Sunday evenings. Food is good for 2 weeks. At first it takes time, but with practice you become a lot more efficient.

Im not saying its impossible. But it damn sure aint easy and you're not shopping for AND preparing food ---for 2 weeks--- in 3 hours total lol

And what food are you eating thats good for 2 weeks ?!?!

I shop in bulk so it's usually once every 3 weeksish.

2 weeks- yep, rice, beans, chicken, broccoli. Doesn't go bad at all

Usually most WELL prepped foods last at least a good week.
 
Yea thats just just not correct but kudos to eating well. And you're in colkege no offense but you in a differnt category. When you work a 9-5 things change
 
Last edited:
LEMZPOCALYPSE;8941558 said:
The_Jackal;8937852 said:
Lel calorie isn't a calorie meme.

That is fundamentally WRONG. All calories are equal that's a fact. You will lose or gain the same amount of weight by either eating at a surplus/restrictive diet with junk food or what could be considered "healthy"(Ie apples aren't that healthy they lack nutrients and has way to much sugar)

Just simply say that overall different food contain different nutrients level.

Overall it's usually at the very least accepted that you should be hitting 30g protien 30g fat 40g of carbs though for different people different things work. You can easily hit the protien limit with fast food but the same time the myth that eating healthy is expensive still plagues are society

. The CHEMICALS and REFINED SUGAR in fast and processed foods are eessentially whats wrong for our bodies. Aint no way im going back to that lefestyle.

Yeah.

(Warning: long run on sentence ahead).

2 different meal plans may have the same caloric content but the chemicals in one may cause inflammation that leads to more water retention that makes you feel like sitting your heavy feeling ass on couch and falling asleep (insulin spikes) making you get fatter over time from lack of activity versus another meal plan that makes you feel energetic and ready to get off the couch and be active..leading to being more athletic and lean over time.
 
Last edited:
I always been a skinny person that doesn't smoke or drink but I think eating pork robs you from your stamina & energy because ever since I dropped it about two years ago then I've gained back my childhood endurance & I feel lighter too.
 

Members online

Trending content

Thread statistics

Created
-,
Last reply from
-,
Replies
77
Views
74
Back
Top
Menu
Your profile
Post thread…