How Food Affects Our Body

  • Thread starter Thread starter New Editor
  • Start date Start date
The_Jackal;8938358 said:
jono;8938317 said:
Food environment is a huge concern in United States. No access to fresh fruit and vegetables meams fewer people will eat them. And if you do have access its expensive to eat healthy, so fast food it is.



Case in point, I see more weed dispensaries in Detroit than supermarkets and that shit ain't been legal that long.

No it is not. It is less e,pimsive to eat healthier for a week then it would be to eat fast food for a weak
http://www.hsph.harvard.edu/news/press-releases/healthy-vs-unhealthy-diet-costs-1-50-more/
 
jono;8938431 said:
The_Jackal;8938358 said:
jono;8938317 said:
Food environment is a huge concern in United States. No access to fresh fruit and vegetables meams fewer people will eat them. And if you do have access its expensive to eat healthy, so fast food it is.



Case in point, I see more weed dispensaries in Detroit than supermarkets and that shit ain't been legal that long.

No it is not. It is less e,pimsive to eat healthier for a week then it would be to eat fast food for a weak
http://www.hsph.harvard.edu/news/press-releases/healthy-vs-unhealthy-diet-costs-1-50-more/

No. We aren't going to simply claim that a "healthy diet" is more expensive then an "unhealthy diet. Not only are those terms so loose and undefined in that study they don't even attempt to set a baseline beside simply using calories as a form to measure health when in general calorie will only effect weight and the actual nutrients inside said food effect health.

Overall eating general nutrient rich healthy food (rice, beans, greens, lean meat/fish) will cost less then eating 3 square meals a day of fast food or junk food (chips, sugared drink, empty chocolates) and be overall more filling which will in return save you even more money
 
The_Jackal;8938509 said:
jono;8938431 said:
The_Jackal;8938358 said:
jono;8938317 said:
Food environment is a huge concern in United States. No access to fresh fruit and vegetables meams fewer people will eat them. And if you do have access its expensive to eat healthy, so fast food it is.



Case in point, I see more weed dispensaries in Detroit than supermarkets and that shit ain't been legal that long.

No it is not. It is less e,pimsive to eat healthier for a week then it would be to eat fast food for a weak
http://www.hsph.harvard.edu/news/press-releases/healthy-vs-unhealthy-diet-costs-1-50-more/

No. We aren't going to simply claim that a "healthy diet" is more expensive then an "unhealthy diet. Not only are those terms so loose and undefined in that study they don't even attempt to set a baseline beside simply using calories as a form to measure health when in general calorie will only effect weight and the actual nutrients inside said food effect health.

Overall eating general nutrient rich healthy food (rice, beans, greens, lean meat/fish) will cost less then eating 3 square meals a day of fast food or junk food (chips, sugared drink, empty chocolates) and be overall more filling which will in return save you even more money

Yes we are. Thats what i said.
 


No it is not. It is less expensive to eat healthier for a week then it would be to eat fast food for a weak - Jackal

Bars
 
jono;8938528 said:
The_Jackal;8938509 said:
jono;8938431 said:
The_Jackal;8938358 said:
jono;8938317 said:
Food environment is a huge concern in United States. No access to fresh fruit and vegetables meams fewer people will eat them. And if you do have access its expensive to eat healthy, so fast food it is.



Case in point, I see more weed dispensaries in Detroit than supermarkets and that shit ain't been legal that long.

No it is not. It is less e,pimsive to eat healthier for a week then it would be to eat fast food for a weak
http://www.hsph.harvard.edu/news/press-releases/healthy-vs-unhealthy-diet-costs-1-50-more/

No. We aren't going to simply claim that a "healthy diet" is more expensive then an "unhealthy diet. Not only are those terms so loose and undefined in that study they don't even attempt to set a baseline beside simply using calories as a form to measure health when in general calorie will only effect weight and the actual nutrients inside said food effect health.

Overall eating general nutrient rich healthy food (rice, beans, greens, lean meat/fish) will cost less then eating 3 square meals a day of fast food or junk food (chips, sugared drink, empty chocolates) and be overall more filling which will in return save you even more money

Yes we are. Thats what i said.

And the rest of my post refuted clearly why such a claim is foolish and why basing it off calories is an arbitrary reasoning that doesn't measure food actually being healthy but instead calorie intake. But just completly ignore that and continue to believe something which is completly false.

Moore7s;8938555 said:
No it is not. It is less expensive to eat healthier for a week then it would be to eat fast food for a weak - Jackal

Bars

Ether
 
Last edited:
It depends on what you're buying.

I buy a big bag of frozen broccoli from Sams for about $6. It last for 4weeks.

The bag of wild brown rice is about $3 to $5. It also last about 3-4 weeks.

Almond milk 3 half gallons for about $7-$9. That last about 2-3 weeks(I'm not the only person that uses it)

Bag of Almonds from Sams is about $15 and last about a month.

Oatmeal cost me about $8 and last about 4weeks.

I buy fresh fruit every week

I buy my grapes, strawberries, blueberries. For about $15-$16

I buy my apples, oranges, cucumbers, carrots, and spinach from Publix for about $20.
 
The_Jackal;8938557 said:
jono;8938528 said:
The_Jackal;8938509 said:
jono;8938431 said:
The_Jackal;8938358 said:
jono;8938317 said:
Food environment is a huge concern in United States. No access to fresh fruit and vegetables meams fewer people will eat them. And if you do have access its expensive to eat healthy, so fast food it is.



Case in point, I see more weed dispensaries in Detroit than supermarkets and that shit ain't been legal that long.

No it is not. It is less e,pimsive to eat healthier for a week then it would be to eat fast food for a weak
http://www.hsph.harvard.edu/news/press-releases/healthy-vs-unhealthy-diet-costs-1-50-more/

No. We aren't going to simply claim that a "healthy diet" is more expensive then an "unhealthy diet. Not only are those terms so loose and undefined in that study they don't even attempt to set a baseline beside simply using calories as a form to measure health when in general calorie will only effect weight and the actual nutrients inside said food effect health.

Overall eating general nutrient rich healthy food (rice, beans, greens, lean meat/fish) will cost less then eating 3 square meals a day of fast food or junk food (chips, sugared drink, empty chocolates) and be overall more filling which will in return save you even more money

Yes we are. Thats what i said.

And the rest of my post refuted clearly why such a claim is foolish and why basing it off calories is an arbitrary reasoning that doesn't measure food actually being healthy but instead calorie intake. But just completly ignore that and continue to believe something which is completly false.

Moore7s;8938555 said:
No it is not. It is less expensive to eat healthier for a week then it would be to eat fast food for a weak - Jackal

Bars

Ether

People don't shop per calories. They shop by gotdamn price.
 
bgoat;8938573 said:
It depends on what you're buying.

I buy a big bag of frozen broccoli from Sams for about $6. It last for 4weeks.

The bag of wild brown rice is about $3 to $5. It also last about 3-4 weeks.

Almond milk 3 half gallons for about $7-$9. That last about 2-3 weeks(I'm not the only person that uses it)

Bag of Almonds from Sams is about $15 and last about a month.

Oatmeal cost me about $8 and last about 4weeks.

I buy fresh fruit every week

I buy my grapes, strawberries, blueberries. For about $15-$16

I buy my apples, oranges, cucumbers, carrots, and spinach from Publix for about $20.

Its also about where you live. Options are limited especially in cities like Detroit.
 
jono;8938585 said:
bgoat;8938573 said:
It depends on what you're buying.

I buy a big bag of frozen broccoli from Sams for about $6. It last for 4weeks.

The bag of wild brown rice is about $3 to $5. It also last about 3-4 weeks.

Almond milk 3 half gallons for about $7-$9. That last about 2-3 weeks(I'm not the only person that uses it)

Bag of Almonds from Sams is about $15 and last about a month.

Oatmeal cost me about $8 and last about 4weeks.

I buy fresh fruit every week

I buy my grapes, strawberries, blueberries. For about $15-$16

I buy my apples, oranges, cucumbers, carrots, and spinach from Publix for about $20.

Its also about where you live. Options are limited especially in cities like Detroit.

I feel ya, I'm down here in kountry ass Alabama.
 
I also use my foodsaver to help keep my strawberries, blueberries, and cucumbers as long as possible. They'll usually last about 2weeks. Especially since buying strawberries and blueberries from Sams vs Publix. Get more and pay less at Sams.
 
Last edited:
jono;8938583 said:
The_Jackal;8938557 said:
jono;8938528 said:
The_Jackal;8938509 said:
jono;8938431 said:
The_Jackal;8938358 said:
jono;8938317 said:
Food environment is a huge concern in United States. No access to fresh fruit and vegetables meams fewer people will eat them. And if you do have access its expensive to eat healthy, so fast food it is.



Case in point, I see more weed dispensaries in Detroit than supermarkets and that shit ain't been legal that long.

No it is not. It is less e,pimsive to eat healthier for a week then it would be to eat fast food for a weak
http://www.hsph.harvard.edu/news/press-releases/healthy-vs-unhealthy-diet-costs-1-50-more/

No. We aren't going to simply claim that a "healthy diet" is more expensive then an "unhealthy diet. Not only are those terms so loose and undefined in that study they don't even attempt to set a baseline beside simply using calories as a form to measure health when in general calorie will only effect weight and the actual nutrients inside said food effect health.

Overall eating general nutrient rich healthy food (rice, beans, greens, lean meat/fish) will cost less then eating 3 square meals a day of fast food or junk food (chips, sugared drink, empty chocolates) and be overall more filling which will in return save you even more money

Yes we are. Thats what i said.

And the rest of my post refuted clearly why such a claim is foolish and why basing it off calories is an arbitrary reasoning that doesn't measure food actually being healthy but instead calorie intake. But just completly ignore that and continue to believe something which is completly false.

Moore7s;8938555 said:
No it is not. It is less expensive to eat healthier for a week then it would be to eat fast food for a weak - Jackal

Bars

Ether

People don't shop per calories. They shop by gotdamn price.

Did you read your study you posted because the claim they are basing that healthy cost more is off of per calorie each serving and even go as to lump all process meat into the unhealthy side while lumping all fruits into the healthy side which is why I said that the study in the first place was abritary and just generally broad in it assessment.
 
LPast;8938646 said:
I feel like this thread is Shot at @irony

Word I've said it before homeboy's eating out budget gotta be like 10 stacks for the year or $200 a week( if you got it like that, I ain't mad at you). But how he ain't got gout or super low energy levels, ahhh man that shit crazy.

 
The_Jackal;8938358 said:
jono;8938317 said:
Food environment is a huge concern in United States. No access to fresh fruit and vegetables meams fewer people will eat them. And if you do have access its expensive to eat healthy, so fast food it is.



Case in point, I see more weed dispensaries in Detroit than supermarkets and that shit ain't been legal that long.

No it is not. It is less e,pimsive to eat healthier for a week then it would be to eat fast food for a weak

It is cheaper to make your own food than to eat out.

$10 on 2- 14 pack of chicken drumsticks

$3 on a 3-lbs of black beans

$4 on 3-lbs of brown rice

$6 on tomato paste, sauce, oil for a stew

$8 on various spices and seasoning

$8 on frozen normandy blend mega bag (cauliflower, broccoli, carrots, squash)

$40 total (approx)

The rice, beans, sauce and spices last at least a month. The chicken is gone in 4 weeks (freeze the unused ones). Essentially I have lunch for the month at $1.33 a meal. Grilled chicken, black beans and rice with steamed veggies and Nigerian tomato stew.

At my internship the people there do the DC food trucks every day. At least $8-12 dollars per meal downtown. Sure, eating out tastes way better, not gonna lie. But do the math.

$40 for lunch for a month vs $200 in lunch take out. Might not be much if your making good bread, but for those at the lower end of the income pole, every dollar counts. $160 over 6 months is almost $1,000. That's enough to upgrade your wardrobe or get yourself a very nice treat.

I usually bring lunch M-F then eat out once on Saturday and one on Sunday. Moderation man.
 
bgoat;8938607 said:
I also use my foodsaver to help keep my strawberries, blueberries, and cucumbers as long as possible. They'll usually last about 2weeks. Especially since buying strawberries and blueberries from Sams vs Publix. Get more and pay less at Sams.

My mans, please put me unto the link for a food saver.
 
jniam;8938831 said:
bgoat;8938607 said:
I also use my foodsaver to help keep my strawberries, blueberries, and cucumbers as long as possible. They'll usually last about 2weeks. Especially since buying strawberries and blueberries from Sams vs Publix. Get more and pay less at Sams.

My mans, please put me unto the link for a food saver.
http://www.foodsaver.com/home

It's very similar to this one and about what I paid for mine. I also ordered some of the attachments, like for mason jars. I store my store my strawberries, blueberries, and cucumbers in these jars.
http://www.foodsaver.com/vacuum-sea...um-sealing-system/FSFSSL3240-P00.html#start=3

 
jniam;8938829 said:
The_Jackal;8938358 said:
jono;8938317 said:
Food environment is a huge concern in United States. No access to fresh fruit and vegetables meams fewer people will eat them. And if you do have access its expensive to eat healthy, so fast food it is.



Case in point, I see more weed dispensaries in Detroit than supermarkets and that shit ain't been legal that long.

No it is not. It is less e,pimsive to eat healthier for a week then it would be to eat fast food for a weak

It is cheaper to make your own food than to eat out.

$10 on 2- 14 pack of chicken drumsticks

$3 on a 3-lbs of black beans

$4 on 3-lbs of brown rice

$6 on tomato paste, sauce, oil for a stew

$8 on various spices and seasoning

$8 on frozen normandy blend mega bag (cauliflower, broccoli, carrots, squash)

$40 total (approx)

The rice, beans, sauce and spices last at least a month. The chicken is gone in 4 weeks (freeze the unused ones). Essentially I have lunch for the month at $1.33 a meal. Grilled chicken, black beans and rice with steamed veggies and Nigerian tomato stew.

At my internship the people there do the DC food trucks every day. At least $8-12 dollars per meal downtown. Sure, eating out tastes way better, not gonna lie. But do the math.

$40 for lunch for a month vs $200 in lunch take out. Might not be much if your making good bread, but for those at the lower end of the income pole, every dollar counts. $160 over 6 months is almost $1,000. That's enough to upgrade your wardrobe or get yourself a very nice treat.

I usually bring lunch M-F then eat out once on Saturday and one on Sunday. Moderation man.

I agree. The problem is people don't know how to cook food so that it is tasty and they over eat and don't realize they are full.
 

Members online

Trending content

Thread statistics

Created
-,
Last reply from
-,
Replies
77
Views
74
Back
Top
Menu
Your profile
Post thread…